Jak skonfigurować atrybut hreflang na swojej stronie internetowej


Jak skonfigurować atrybut hreflang na swojej stronie internetowej?

Atrybut hreflang to ważny element, który powinien znaleźć się na każdej stronie internetowej, zwłaszcza na tych, które są dostępne w różnych językach. Dzięki niemu Google (i innym wyszukiwarkom) łatwiej będzie zrozumieć, jakie treści są dostępne w jakich językach, co pozwoli lepiej wyświetlać wyniki dla użytkowników. Jak zatem skonfigurować atrybut hreflang na swojej stronie?

1. Określ języki, w których dostępna jest strona.

Przed konfiguracją atrybutu hreflang należy określić, w jakich językach dostępna jest nasza strona internetowa. Powinny to być przede wszystkim języki, w których zamierzamy prowadzić działalność lub z których będziemy pozyskiwać użytkowników. Po określeniu listy języków, warto przejrzeć kod źródłowy swojej strony i upewnić się, że stosujemy standardowe międzynarodowe oznaczenia językowe (np. pl, en, de, fr).

2. Zastosuj kod Hreflang w kodzie HTML

Po określeniu języków, na które przetłumaczono stronę, należy stosownie ją oznaczyć. W tym celu do kodu HTML dodajemy odpowiedni tag link z atrybutem rel = ”alternate” i hreflang = ”x”, gdzie x to kod języka, dla którego dana strona jest dostępna. Na przykład, jeżeli strona jest dostępna w językach polskim (pl) i angielskim (en), kod HTML powinien wyglądać w następujący sposób:

< link rel = “alternate” hreflang = “pl” href = “http://www.twojastrona.pl/pl/” />

< link rel = “alternate” hreflang = “en” href = “http://www.twojastrona.pl/en/” />

3. Sprawdź poprawność skonfigurowanego kodu

Po dodaniu kodu hreflang warto upewnić się, że został on prawidłowo skonfigurowany. Można to zrobić korzystając z narzędzia do sprawdzania kodów open graph (np. https://hreflang.ninja/), które pokaże nam, czy kod został poprawnie dodany do strony i czy wskazane strony są dostępne w określonych językach.

4. Zadbaj o spójność tłumaczeń na różnych stronach

Aby atrybut hreflang działał skutecznie, warto zadbać o spójność tłumaczeń na różnych stronach. Oznaczenie strony jako dostępnej w danym języku nie wystarczy, jeśli z treści na niej zamieszczonej będzie trudno zrozumieć, w jakim konkretnie języku zostały one napisane. Warto zatem dbać o to, aby tłumaczenia były możliwie najlepszej jakości i spójne z tłumaczeniami na innych stronach swojego serwisu.

Podsumowując, skonfigurowanie atrybutu hreflang na swojej stronie internetowej jest ważnym krokiem, który pozwoli poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu użytkownicy łatwiej będą mogli znaleźć odpowiednie treści w określonym przez siebie języku, co zwiększy skuteczność prowadzonej przez nas działalności na rynku międzynarodowym.

Popularne posty